Starý Knihomol aneb jak zacházet s knihou

21. dubna 2014 v 16:31 | MeiAri
Kdysi dávno byla jedna vesnice, kde knihy znali, ale měli je jen na podpal. Však jednou do vesnice přišel starý pán s knihami a prostě je vedle ohniště začal číst. Lidi se neuvěřitelně divili, co to dělá a tak ho začali napodobovat. Lidé ve vesnici své police naplnili knihami, které čtou. A tak starý knihomol zachránil knihy.

Je až neuvěřitelné, jak někteří s knihami zacházejí. Někteří je pálí, někteří vyhazují. Když už je nechtějí číst, tak by alespoň mohli jednoduše dát do antikvariátu nebo darovat svým nejbližším.

Ze všeho nenávidím lidi, kteří nemají rádi knihy, kde je moc textu. A co by mělo být v knize? Prázdné listy? No některým by se to pravděpodobně líbilo, ale tohle opravdu ne.

Ve školách se pomalu ani nezavádějí čtenářské deníky, protože všichni ví, jak teenageři neradi čtou. Však někteří se tu najdou. Ono je ve skutečnosti čtení to nejkrásnější, co se na zemi stvořilo. Můžeme naprosto vniknout do světa, který si sami vymslíme a nemusíme při tom vnímat okolní zkažený svět. Když se k tomu pustí pianko hudba, tak je prostě všechno nejlepší.


U nás ve třídě se dokonce kluci chlubí tím, jak mají knihy na podpal a na další blbosti. Může mi tu někdo vysvětlit, co je na tom úžasného? Knihy jsou posvátné, posvátnější než nějaký facebook za kterého se dozvíte maximálně hovno a všechno je prostě jenom o likování různých statusů.

Kniha by neměla ležet v knihovně jen tak pro radost králíkům, měly by se číst a potom třeba odevzdat antikvariátu nebo je prostě nechat v knihovně pro další generaci. Já třeba teď čtu dračí trilogii, kterou mám po bráchovi, kterému je 30. Ta kniha mě před rokem nebavila, ale teď se toho nemůžu nabažit. Čtu sice teprve první knihu, ale je to prostě boží kniha.

Rodiče říkají "Běž taky někdy ven a neseď pořád u toho počítače" ale oni tam sedí dál jakoby nic neslyšeli. Prostě si dál chatují přes ten pitomý facebook. Když to nezabírá, tak se většinou zkouší taktika "Tak si alespoň čti." Ale oni pořád neslyší a jediné, co je zajímá je, co kdo napsal na facebook. A knihy leží v knihovně a zbytečně se na ně práší.

Kdysi byly knihy něco jako dnešní počítače. Každý si alespoň jednou denně něco přečetl. Možná to bylo lepší, ale jenom v tomhle. Moje maminka má starý čtenářský deník z gymplu a do tlustého velkého sešitu se jí vlezly jenom dva ročníky. Moje maminka četla hodně a některé knihy má pro mě schované. Doufám, že to bude něco zajímavého. Ráda si počtu maminčiny knížky.

"Ty knihy jsou tak napínavé a svělé!" Libovali si v knihách knihomol a lidi ho jen napodobovali. Ale samozřejmě měli ještě práci na polích a děti musely do školy, ale i tak četli hodně. Každý večer se vesničané přidávali ke knihomolovi a četli své knihy. Každého bavilo něco jiného, ale pořád to bylo úžasné, když se knihy zachránily.

Krása knih není v obrázcích, ale v textu. Jak je text napsaný. Knih bychomm si měli vážit a měli bychom s nima zacházet jako s korunou pana krále. Tak proč se ke knihám chováme tak hnusně? Proč si nětkteří neuvědomí, co to je číst knihu.
Kdybych někoho uviděla, jak háža knihu do ohně, tak už asi další nehodí a já bych byla v kriminále. Já jsem pro knihy schopná vraždit, protože kniha je něco úžasného. Milujme knihy! :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Cleo Cleo | Web | 21. dubna 2014 v 16:44 | Reagovat

Miluju knihy. :D

2 Thalia Contostavlos Thalia Contostavlos | E-mail | Web | 21. dubna 2014 v 19:13 | Reagovat

Konečně někdo, kdo bez okolků hlásá krásu četby. Měla jsem už totiž pocit, že se skoro všichni pravidelní čtenáři omlouvají za to, že vůbec čtou nebo to dokonce považují za něco výjimečného. Já čtu ráda a příjde mi to naprosto normální ... chování ke knížkám, které popisuješ se mi taky příčí. :)

3 k2007 k2007 | Web | 23. dubna 2014 v 7:15 | Reagovat

Taky nepochopím lidi, kteří si stěžují, že je v knize moc textu a k tomu ještě malé písmo. To přece znamé více příběhy po kterém my čtenáři tak dychtivě toužimě =))
PS: Moc hezký blog, asi sem začnu chodit pravidelně

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama