Tóny písně jako ukolébavka pro duši

22. dubna 2014 v 17:09 | MeiAri |  Téma Týdne
Konnichiwa!
Dneska jsem si všimla tématu týdne, které mi vrazilo do mozku žárovku a rozsvítilo ji. Proč? Tóny písně jsou jako ukolébavka pro naši duši. Něco tak působivého dokáže jenom tón písně, dokonce nás uklidní víc než slova.
Píseň jako taková bývá vždy plná krásných tónů, které dopadají na naše srdce a pomalu ho uklidňuje. Je to něco jako "Pusť si hudbu a všechno zmizí". Je to naprostá pravda, ale nemůžeme poslouchat hudbu přeci věčně. Proto je tu alternativa, která je pro nás příjemná. My si pouštíme hudbu jenom v našich nejorších break downech. Někdy však ani to nepomáhá.

Zajímá vás někdy, proč je hudba tak uklidňující? Přemýšleli jste někdy nad tím?
Každý z nás si poslouchá hudbu, která se mu líbí. Rock, Metal, Pop, Techno a spousta dalších. A právě proto, že se nám ta hudba líbí, tak se na ní soustředíme a tóny, které vydává prožíváte. Mnohdy se necháváme jen těmi tóny vést a pohybujeme se. Někdy zase jen tóny broukáme a někdy jen se zavřenýma očima ležíme na posteli, vrtící se do rytmu.

Samozřejmě nemůžeme vždy na každém míste dělat to samé. Na ulici pouze jdete a tupě hledíte před sebe. To si myslí ostatní. Kdyby si všimli těch rozzářených očí, tak by rozhodně změnili názor. Mnohdy jdete do rytmu písně, někdy (třeba v autobuse) "třepete" nohou nebo nenápadně v rytmu poklepáváte rukou do stehna.

Spousta lidí si myslí, že by se to s hubou mělo omezit. Ale, co když jsou tu lidi takoví, kteří nedokážou bez hudby žít? Lidi jako takoví jsou na hudbě závaslí, protože se cítí pohodlně a uklidňuje je to. Třeba ti, co jsou šikanovaní, tak jejich hudba zabraňuje bolestem, aby vnikali do srdce, protože se soustředí na tu hudbu.

Já jsem pár let obětí šikany byla, protože jsem doma měla problémy a nebylo mi v tu dobu moc do řeči. A lidem to bylo svým způsobem jedno, ale jenom pár jedincům ne. A ti mě šikanovali jak psychicky, tak fyzicky. Ale vše se změnilo, když jsem se začala opírat o hudbu, o jejich krásy tónů.
Hudbou žije sposta lidí. Nejen zpěváci, kapely, DJové a kdo všechn ó ještě. I lidi. Lidi jako my. Zkuste si představit, kdyby jste nemohli poslouchat hudbu v tu dobu, kdy by jste byli na dně. Prostě by jste jako vždy nemohli sedět v rohu se sluchátkama v uších a ukusovat čokoládu. Já bych si to nedokázala představit. To by byl pro mne konec. Bylo by to mnohem horší než to.

To je úplně to samé jako knihy. Bez knih si namůžeme život představit.
Sami si ani často neuvědomujeme, že právě proživáme tóny, protože hudba dokáže být hypnotizující a my ani nevidíme před sebe. Však takovou hudbu nedoporučuji poslochat. Nebezpečná ro naši psychiku.

Pomalu si začínám všímat, že jde zpět do módy rock. I já jej poslouchám, protože tóny elektrické kytary jsou pro mne osvobozující a neuvěřitelně příjemné. Však metal, techno a spousta dalších žánrů jsou překrásné a každý má svůj způsob, jak oslovovat tóny, které nás naváže do rovnováhy.

Však ani jsem se nedostala k samotné melodii. To často hraje roli v tom našem básnění o tónech. Nejedná se moc o tóny, ale většinou se nám prvně zalíbí melodie a pak se spíš soustředíme na jednotlivé tóny. No řekněte, že nemám pravdu. Vždycky se prvně zaměříte na melodii. :)

No. Myslím, že mého blábolení bylo až až, takže: Co pro vás znamená hudba?

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Radfordová Radfordová | Web | 22. dubna 2014 v 17:48 | Reagovat

Jak jsi řekla, pro některé lidi je hudba život... i pro mě :) hezký článek.

2 Ter Ter | Web | 22. dubna 2014 v 18:50 | Reagovat

Já bych bez hudby ani den nepřežila :) Krásně píšeš články ! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama